fbpx

Chraňte sebe
a své blízké

Oční choroba VPMD postihuje každého šestého seniora. Podmínkou úspěšné léčby je přitom její včasné rozpoznání.

Otestovat se můžete jednoduše z pohodlí domova.

Oční choroba VPMD

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je onemocnění sítnice oka a je nejčastější příčinou ztráty zraku u starších lidí. Vyskytuje se ve dvou formách: suchá a vlhká. Vlhká forma je charakteristická prorůstáním cév pod sítnicí, které propouští tekutinu do zadní části oka. Hromaděním této tekutiny vzniká na sítnici otok, který způsobuje postupné zhoršení centrálního vidění a dokáže zničit zrak během několika týdnů nebo měsíců.

85 %
pacientů

trpí suchou formou VPMD

15 %
pacientů

trpí vlhkou formou VPMD

u 90 %
pacientů

s vlhkou formou tato choroba způsobí závažnou ztrátu zraku!
Nečekejte
a otestujte se ještě dnes!
Stačí 1 minuta a uvidíte,
zda máte jít k lékaři.
Rodičům, babičce, dědovi,
nebo sobě.

Představte si...

... že stojíte na zastávce a přijíždí tramvaj. Ať se snažíte sebevíc a mžouráte očima o sto šest, tak ne a ne zaostřit na číslo...
... jistě se budete cítit ztracení a bezmocní. Jako Váš rodič nebo prarodič. Svěřil se Vám někdy, že už se mu nedaří zaostřit na oblíbenou křížovku?
... nebo že nepozná kamaráda z dětství, když ho nečekaně potká na ulici?

A to nemluvíme o tom...

... že si váš blízký nepřečte už žádnou knihu, protože mu řádky utíkají před očima a podivně se kroutí.
... že si nedojede na nákup, ani na chalupu. Bojí se sednout za volant, auta kolem splývají, barvy na semaforech jsou těžko rozpoznatelné.
... že se stydí vám přiznat, jak těžko poznává svého vnoučka či vnučku. Jejich obličeje se mu totiž ztrácejí v mlze.
... že trefit se klíčem do zámku je pro něj každodenní hlavolam. Klíčovou dírku jednoduše nevidí.
... že si nepustí svůj oblíbený seriál. Nedokáže totiž zaostřit na obrazovku televize, i když zbytek místnosti vnímá.
...a že i z nákupů a vaření se pro něj stává problém. Jak poznat, která mouka je která, když se nápisy najednou někam vytratily?

Vyberte si nejbližší centrum léčby

Otestovat online

pomocí Amslerovy mřížky

Klikněte na mřížku, zvětší se.

Jak postupovat při testování?

1. Nasaďte si brýle na čtení.

2. Tuto (Amslerovu) mřížku držte ve vzdálenosti 35-40 cm před očima, tak jako byste chtěli číst.

3. Zakryjte si jedno oko a zaměřte se na bod ve středu mřížky.

4. Pozorujte, jestli vidíte všechny čtverce, všechny čtyři rohy mřížky a jestli některé čtverce nevidíte pokřiveně.

5. Stejný postup opakujte u druhého oka.

Tato mřížka se v očním lékařství používá jako jednoduchá pomůcka, díky které můžete odhalit počínající defekty žluté skvrny (makuly) a centrálního vidění již v počáteční fázi. Ideální je, pokud si na ni najdete čas jednou týdně.
Máte pochybnosti, jestli vidíte mřížku tak, jak byste měli? Na nic nečekejte a objednejte se na vyšetření k Vašemu očnímu lékaři.

Poslat mřížku poštou

Otestujte se pomocí Amslerovy mřížky. Pokud si ji nechcete zobrazit online nebo si ji sami vytisknout, pošleme ji za vás tomu, na kom vám záleží. Nebo si ji můžete poslat sami sobě.
Odeslání Amslerovy mřížky s návodem na její použití je zdarma – posíláme ji poštou jako pohlednici. Nezapomeňte přidat své jméno.
Otestujte se pomocí Amslerovy mřížky. Pokud si ji nechcete zobrazit online nebo si ji sami vytisknout, pošleme ji za vás tomu, na kom vám záleží. Nebo si ji můžete poslat sami sobě.
Odeslání Amslerovy mřížky s návodem na její použití je zdarma – posíláme ji poštou jako pohlednici. Nezapomeňte přidat své jméno.
Ahoj ...,

Protože teď není snadné jít k očnímu lékaři na preventivní prohlídky, našel jsem pro tebe jednoduchý způsob, jak si otestovat zrak. Je to kartička, na kterou se stačí podívat a hned zjistíš, jestli je vše v pořádku. Je to snadné a může tě to ochránit před zbytečným trápením s viděním. Vyzkoušej to a až budu u Tebe na návštěvě, ještě se na to podíváme spolu.

Měj se krásně, ahoj, ...

Nejčastější
dotazy

Vaše dotazy zodpověděl:
prim. MUDr. Pavel Němec
prezident České vitreoretinální společnosti
Ze začátku mohou být příznaky těžko postřehnutelné. Je to dáno i tím, že zdravé oko kompenzuje vidění toho nemocného. I proto je důležité časté samovyšetření. VPMD se projevu řadou symptomů:
  • zamlžené vidění, barvy ztrácí na své intenzitě
  • zhoršené vidění za tmy a šera
  • v zorném poli se objevují našedlá místa
  • rozvlněné linie například při čtení
  • snížení centrální zrakové ostrosti (periferní vidění zůstává zachováno)

Rozlišujeme suchou a vlhkou formu VPMD. 

Suchou formou trpí 90 %  nemocných a závažné onemocnění způsobuje ve 12 – 21 % případech.

Vlhká forma je charakteristická prorůstáním cév pod sítnicí, které propouští tekutinu do zadní části oka. Otok na sítnici způsobený hromaděním této tekutiny postupně způsobuje zhoršení centrálního vidění (barevnost a ostrost), ale periferní vidění je zachováno.

 

Pro sledování stavu zraku slouží Amslerova mřížka. Takto vidí mřížku člověk s onemocněním vlhké makulární degenerace.

Zdroj:

Jak už z názvu onemocnění vyplývá, věkem podmíněná makulární degenerace se týká především lidí starších padesáti let. Nejvíce pak trápí seniory nad 65 let. Věk však není jediné riziko rozvoje makulární degenerace. Roli rovněž hraje genetika, ale i kouření, obezita či vysoký krevní tlak.

Rozhodně na nic nečekejte a ihned se objednejte ke svému očnímu lékaři na vyšetření. Především při vlhké formě VPMD je čas rozhodující a zrak se nevratně může zhoršit během několika týdnů.

Zatím neznáme způsob, jak VPMD zcela vyléčit, ale dokážeme zastavit nepříznivý vývoj onemocnění a potlačit tak ztrátu zraku, která hrozí. Při suché formě VPMD, kdy se zrak horší v průběhu let, se nepodávají žádné speciální léky, ale pacient se snaží podpořit vitalitu svých očí různými doplňky s luteinem a vitamínem E a také bohatým jídelníčkem. Na vlhkou formu existuje speciální léčba, která má za cíl potlačit nežádoucí růst nových cév v oblasti makuly.

Ano. U vlhké formy tohoto onemocnění je riziko slepoty velmi vysoké. Navíc dochází ke ztrátě zraku v řádech týdnů či měsíců. Suchá forma je sice pomalejší, ale často se stává, že se v průběhu let změní ve vlhkou formu. Nebezpečí rozvoje praktické slepoty je tak u obou forem onemocnění.

Jistě, věkem dochází k zhoršení zraku a člověk často potřebuje brýle na blízko či na dálku. VPMD ale na rozdíl od běžných problémů velmi silně snižuje kvalitu vašeho života a během několika měsíců se můžete stát zcela závislým na pomoci ostatních. Proto není dobré příznaky VPMD podceňovat. Především u vlhké formy je to hra o čas. Proto v případě, kdy máte jakékoliv pochybnosti, neotálejte s vyšetřením u očního lékaře.

Pokud máte potíže typu: zhoršená schopnost nebo dokonce neschopnost číst text i s brýlemi, rozvlnění a deformace obrazu a textu, šedá nebo tmavá skvrna v centru zorného pole a potíže s prostorovým viděním, je vhodné Vašeho očního lékaře na tyto problémy přímo a konkrétně upozornit.

Oční lékař Vám vyšetří vidění na dálku i do blízka, následně Vám rozšíří zorničku (rozkape Vás) a provede vyšetření oční sítnice – zejména jejího centra – žluté skvrny. Pokud má podezření na některou z forem věkem podmíněné makulární degenerace, provede (popř. odešle Vás) k vyšetření tzv. očním koherentním tomografem (OCT), který změří tloušťku centra sítnice a detailně zobrazí průřez této oblasti. Tímto vyšetřením je pak většinou definitivně potvrzena diagnóza.

Oční vyšetření je hrazeno ze zdravotního pojištění, pokud je však nutno provést OCT, může na tento úkon oční lékař požadovat doplatek v řádu stokorun.
Po stanovení diagnózy vlhké formy věkem podmíněné makulární degenerace je léčba i OCT vyšetření během léčby hrazeno ze zdravotního pojištění.

Ano, udává se až 40% genetická zátěž, pokud touto nemocí trpí oba z Vašich rodičů.

Velmi důležitý je tzv. self monitoring, tzn. pravidelné samovyšetřování na Amslerově mřížce. Včasný záchyt toho onemocnění má totiž zásadní vliv na prognózu a efekt event. léčby. Dále je nutná důsledná ochrana před UV zářením, preventivně užívání komplexních preparátů s luteinem ve formě tablet, které zlepšují látkovou výměnu v centru sítnice a oddalují riziko zvratu do vlhké formy VPMD.

Toto onemocnění se stalo díky prudkému rozvoji diagnostických a terapeutických metod léčitelným až během posledních několika let. Proto je extrémně důležité informovat o něm širokou veřejnost, aby nebyly podceňovány nebo dokonce přehlíženy jeho první příznaky.

Vaše dotazy zodpověděl:
prim. MUDr. Pavel Němec
prezident České vitreoretinální společnosti

Ústecký kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční klinika Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem
Oční klinika Solomonis Chomutov

Plzeňský kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční centrum SOMICH Karlovy vary
Oční klinika NEMOS nem. SOKOLOV

Praha

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení FN Bulovka
Oční oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice
Oční klinika FN Královské Vinohrady
Oční klinika Všeobecné fakultní nemocnice
Oční klinika FN Motol
Oční centrum Praha OCP Praha 7
Oční centrum KJL Praha 5

Liberecký kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení Krajské nemocnice Liberec

Královéhradecký kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční klinika FN Hradec Králové

Pardubický kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení Nemocnice Pardubice

Olomoucký kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční klinika Fakultní nemocnice Olomouc

Moravskoslezský kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení Městské nemocnice Ostrava
Oční oddělení NsP Karviná Ráj
Oční klinika Fakultní nemocnice Ostrava
Beskydské oční centrum nemocnice Frýdek-Místek

Zlínský kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení Baťovy krajské nemocnice Zlín

Jihomoravský kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení Vojenská nemocnice Brno
Oční oddělení nemocnice Kyjov
Oční oddělení nemocnice Znojmo
Oddělení nemocí očních a optometrie FN u sv. Anny Brno

Kraj Vysočina

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod
Oční oddělení Nemocnice Jihlava

Jihočeský kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení nemocnice České Budějovice
Oční oddělení nem. Strakonice

Plzeňský kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční klinika Fakultní nemocnice Plzeň

Než odejdete...

Poslat mřížku e-mailem

Poslat mřížku poštou

Odeslání Amslerovy mřížky s návodem na její použití je zdarma – posíláme ji poštou jako pohlednici. Nezapomeňte přidat své jméno. Ať je jasné, kdo mřížku odeslal.
Ahoj ...,

záleží mi na Tvém zdraví, a proto Ti posílám kartičku na otestování zraku. Test vyzkoušej, až budu u Tebe na návštěvě, ještě se na něj podíváme spolu.
Aby Ti nezůstaly oči jen pro pláč.
To by byla škoda.

Zatím ahoj, ...
K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.