fbpx

V Česku žije více než milion diabetiků.

Každý třetí diabetik může být ohrožen oční komplikací cukrovky zvanou diabetický makulární edém (DME). Podmínky úspěšné léčby je nejen dobrá kontrola cukrovky a zdravý životní styl, ale také včasná a pravidelná návštěva očního lékaře.

Otestovat se můžete jednoduše z pohodlí domova.

Diabetický makulární edém (DME)

DME je jednou z komplikací cukrovky a je hlavní příčinou ztráty zraku u pacientů s diabetem ve středním a produktivním věku. Jedná se o onemocnění centra oční sítnice tzv. žluté skvrny. Dochází zde k otoku sítnice a poruše přenosu zrakového vjemu nervovými buňkami. DME postupuje z počátku nenápadně s následným rizikem rychlého zhoršení. Proto je třeba nezanedbat včasnou a pravidelnou prohlídku u očního lékaře.
Čekání na první příznaky může být nebezpečné.

9 %
obyvatel ČR

trpí diabetem mellitem (cukrovkou)

15 %
diabetiků trpí DME

3 %
diabetiků

s očními komplikacemi přijdou o zrak
Nečekejte
a otestujte se ještě dnes!
Stačí 1 minuta a uvidíte,
zda máte jít k lékaři.
Rodičům, babičce, dědovi,
nebo sobě.

A to nemluvíme o tom, že...

... poškození nebo trvalá ztráta zraku v produktivním věku znemožní pacientovi běžnou denní činnost s rodinou a s přáteli.
... v pracovním životě je toto onemocnění absolutně diskvalifikační a pacientovi mnohdy nezbyde než se se svou prací definitivně rozloučit.
... řízení automobilu je nedílnou součástí běžného i pracovního života většiny lidí, zvláště ve středním věku. Už při vzniku DME je tato činnost v podstatě nemožná.
... nejen jízda automobilem, ale i cestování hromadnými dopravními prostředky a běžná chůze se stává extrémně komplikovanou a nekomfortní.
... veškeré kulturní vyžití v podobě divadla, kina nebo jen posezení s přáteli je najednou nemožné nebo v lepším případě velice omezené.
... velká většina sportovních aktivit se stává při oslabeném zraku nebo jeho definitivní ztrátě nereálnou.
... jednoduše přijít o zrak už ve středním věku je něco, co si nedovedeme a raději ani nechceme představit. Je proto opravdu důležité nepodcenit včasnou a pravidelnou návštěvu očního lékaře

Vyberte si nejbližší centrum léčby

Otestovat online

pomocí Amslerovy mřížky

Klikněte na mřížku, zvětší se.

Jak postupovat při testování?

1. Nasaďte si brýle na čtení.

2. Tuto (Amslerovu) mřížku držte ve vzdálenosti 35-40 cm před očima, tak jako byste chtěli číst.

3. Zakryjte si jedno oko a zaměřte se na bod ve středu mřížky.

4. Pozorujte, jestli vidíte všechny čtverce, všechny čtyři rohy mřížky a jestli některé čtverce nevidíte pokřiveně.

5. Stejný postup opakujte u druhého oka.

Tato mřížka se v očním lékařství používá jako jednoduchá pomůcka, díky které můžete odhalit počínající defekty žluté skvrny (makuly) a centrálního vidění již v počáteční fázi. Ideální je, pokud si na ni najdete čas jednou týdně.
Máte pochybnosti, jestli vidíte mřížku tak, jak byste měli? Na nic nečekejte a objednejte se na vyšetření k Vašemu očnímu lékaři.

Poslat mřížku poštou

Otestujte se pomocí Amslerovy mřížky. Pokud si ji nechcete zobrazit online nebo si ji sami vytisknout, pošleme ji za vás tomu, na kom vám záleží. Nebo si ji můžete poslat sami sobě.
Odeslání Amslerovy mřížky s návodem na její použití je zdarma – posíláme ji poštou jako pohlednici. Nezapomeňte přidat své jméno.
Otestujte se pomocí Amslerovy mřížky. Pokud si ji nechcete zobrazit online nebo si ji sami vytisknout, pošleme ji za vás tomu, na kom vám záleží. Nebo si ji můžete poslat sami sobě.
Odeslání Amslerovy mřížky s návodem na její použití je zdarma – posíláme ji poštou jako pohlednici. Nezapomeňte přidat své jméno.
Ahoj ...,

Protože teď není snadné jít k očnímu lékaři na preventivní prohlídky, našel jsem pro tebe jednoduchý způsob, jak si otestovat zrak. Je to kartička, na kterou se stačí podívat a hned zjistíš, jestli je vše v pořádku. Je to snadné a může tě to ochránit před zbytečným trápením s viděním. Vyzkoušej to a až budu u Tebe na návštěvě, ještě se na to podíváme spolu.

Měj se krásně, ahoj, ...

Nejčastější
dotazy

Vaše dotazy zodpověděl:
prim. MUDr. Pavel Němec
prezident České vitreoretinální společnosti

Ano, pokud nejsou změny na sítnici (očním pozadí) zachyceny včas, může dojít v pokročilých případech i k nevratné a závažné ztrátě zraku – praktické slepotě.

Při pohledu na nějaký předmět projde jeho obraz celou osou oka, tedy přes rohovku, zorničku (panenku), čočku a sklivec o dopadne na vnitřní plochu stěn oka, tzn. na sítnici. Sítnice je tkáň, tvořená mimo jiné jemnou sítí nervových vláken, která se pak sbíhají do svazku zrakového nervu, kterým je dále informace vedena do zrakových center v mozku. Nejdůležitější částí sítnice je centrum, tzv. žlutá skvrna, kde jsou nervová zakončení nejvíce koncentrovaná. Tímto místem čteme, vidíme barvy a detaily obrazu.

Vlivem dlouhodobého kolísání a zvýšené hladiny glukózy v krvi (glykémie) dochází k poškození sítnicových cév a tím následně i k poruše okysličení nervových struktur. Sítnice je extrémně citlivá na nedostatek kyslíku (více než mozek) a reaktivně dojde k otoku, krvácení a tvorbě defektních novotvořených cév na místech, kde jsou nežádoucí.

Jedná se diabetickou retinopatii a diabetický makulární edém, oční lékaři někdy v dokumentaci používají zkratky DR a DME. Diabetická retinopatie má několik stupňů dle závažnosti, všechny její stupně mohou být provázeny poškozením sítnicového centra – diabetickým makulárním edémem.

Změny probíhají zpočátku většinou nepozorovaně v okrajových částech sítnice a projeví se tak až když dosáhnou do centra vidění (do centra sítnice – žluté skvrny). Tehdy může být ale nález tak pokročilý, že léčba dokáže pouze zachovat zbytky vidění.

Ze začátku začne mít člověk potíže při čtení, má pocit špinavých brýlí, poruchu barevného vidění a vidí deformovaně (např. linie žaluzií nebo kachliček v koupelně).

Jde o ošetření sítnice laserem nebo o aplikaci speciálních léčebných preparátů ve formě nitroočních injekcí. Tato léčba se provádí ve specializovaných očních centrech a pacient musí splnit určitá celková i oční kritéria, aby mu léčba mohla být hrazena ze zdravotního pojištění.

Ano, doporučujeme pravidelné samotestování zraku pomocí Amslerovy mřížky. Jde o jednoduchý test, který zabere několik minut a lze jej pohodlně provést z pohodlí domova. Amslerovu mřížku lze získat na našem webu nebo si ji nechat poslat domů poštou.

Vaše dotazy zodpověděl:
prim. MUDr. Pavel Němec
prezident České vitreoretinální společnosti

Ústecký kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční klinika Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem
Oční klinika Solomonis Chomutov

Plzeňský kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční centrum SOMICH Karlovy vary
Oční klinika NEMOS nem. SOKOLOV

Praha

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení FN Bulovka
Oční oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice
Oční klinika FN Královské Vinohrady
Oční klinika Všeobecné fakultní nemocnice
Oční klinika FN Motol
Oční centrum Praha OCP Praha 7
Oční centrum KJL Praha 5

Liberecký kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení Krajské nemocnice Liberec

Královéhradecký kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční klinika FN Hradec Králové

Pardubický kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení Nemocnice Pardubice

Olomoucký kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční klinika Fakultní nemocnice Olomouc

Moravskoslezský kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení Městské nemocnice Ostrava
Oční oddělení NsP Karviná Ráj
Oční klinika Fakultní nemocnice Ostrava
Beskydské oční centrum nemocnice Frýdek-Místek

Zlínský kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení Baťovy krajské nemocnice Zlín

Jihomoravský kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení Vojenská nemocnice Brno
Oční oddělení nemocnice Kyjov
Oční oddělení nemocnice Znojmo
Oddělení nemocí očních a optometrie FN u sv. Anny Brno

Kraj Vysočina

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod
Oční oddělení Nemocnice Jihlava

Jihočeský kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční oddělení nemocnice České Budějovice
Oční oddělení nem. Strakonice

Plzeňský kraj

Aplikační a konzultační centra

Oční klinika Fakultní nemocnice Plzeň

Než odejdete...

Poslat mřížku e-mailem

Poslat mřížku poštou

Odeslání Amslerovy mřížky s návodem na její použití je zdarma – posíláme ji poštou jako pohlednici. Nezapomeňte přidat své jméno. Ať je jasné, kdo mřížku odeslal.
Ahoj ...,

záleží mi na Tvém zdraví, a proto Ti posílám kartičku na otestování zraku. Test vyzkoušej, až budu u Tebe na návštěvě, ještě se na něj podíváme spolu.
Aby Ti nezůstaly oči jen pro pláč.
To by byla škoda.

Zatím ahoj, ...
K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.